O klube

Basketbal sa v našom meste hrával najmä na základných a stredných školách, ktorých družstvá sa každoročne zúčastňovali na okresných, krajských prípadne celoslovenských majstrovstvách v basketbale. V minulosti, v sedemdesiatych rokoch, sa v našom meste hrávala extraligová súťaž mladších a starších dorastencov, ale to bolo naposledy, kedy sa basketbal v našom meste hral na súťažnej úrovni. Neskôr boli organizované každoročne rôzne turnaje na základných a stredných školách.

Mestský športový klub, basketbalový oddiel Holíč bol založený v roku 2006. Vznikol z iniciatívy ľudí, nadšených pre basketbal, ktorí sa pravidelne spolu stretávali v telocvični na II. ZŠ v Holíči, kde sa každý piatok konali amatérske zápasy. Tu sa objavili myšlienky, že by sa v našom meste mohol znova hrávať basketbal na súťažnej úrovni. Týchto myšlienok sa chytili dvaja súčasní hráči MŠK BO – Juraj Rypák a Peter Seršeň. Tí začali dávať dohromady družstvo, hľadať hráčov, trénera, zabezpečovať podmienky pre trénovanie a oslovovať prípadných sponzorov. Po všetkých týchto namáhavých, ale úspešných procedúrach všetko smerovalo k tomu, že v Holíči znova vznikne basketbalový klub. Tak sa aj stalo, a klub vznikol v roku 2006.

Zostava družstva MŠK BO Holíč v jeho prvej sezóne 2006/2007:
Milan Bluska, Matúš Bubeník, Libor Došek, Michal Ďurkáč, Lukáš Holeček, Daniel Chrenka, Mario Jaborník, Martin Kapsa, Denis Kubinec, Aleš Kurfürst, Ľubomír Marenčík, Slavomír Moniak, Marcel Noščák, Peter Rozboril, Juraj Rypák, Peter Seršeň, Martin Suchovský

V sezóne 2006/2007 sa družstvo prihlásilo do II. ligy oblasť Západ. Prvým trénerom novozaloženého MŠK BO sa stal Peter Suchovský. Družstvo sa skladalo zo 17-tich prevažne mladších hráčov, ale v tíme bolo aj pár starších, skúsených, ktorí v minulosti hrávali rôzne súťaže. Veľkou posilou družstva bol najmä 211 cm vysoký pivot Libor Došek, ktorý v tej dobe hrával za prvoligový Pezinok, a neskôr s ním získal aj titul majstra Slovenska. Vo svojej prvej sezóne bolo družstvo MŠK BO príjemným prekvapením, keď skončilo na peknom 6. mieste.

Sezóna 2007/2008 už nebola pre družstvo MŠK BO taká úspešná, ako tá premiérová. Z hosťovania odišiel Libor Došek, ktorý výrazne pomáhal družstvu, a tak pochopiteľne prišlo menej víťazstiev a horšie umiestnenie ako v prvej sezóne. Družstvo obsadilo v tejto sezóne až 10. priečku, ktorá bola pre hráčov aj funkcionárov určite sklamaním.

V nasledujúcej sezóne 2008/2009 prišlo k zmene na poste trénera, a doterajšieho trénera Petra Suchovského vystriedal jeho asistent Jozef Kišš.
V sezóne družstvo podávalo striedavo dobré a slabšie výkony, ale aj tieto striedavé výkony stačili na prijateľné konečné umiestnenie v súťaži. V tejto sezóne sa družstvo MŠK BO umiestnilo na 7. mieste.

Sezóna 2009/2010 predstavuje pre MŠK BO štvrtú sezónu v 2. lige Západ. Podstatnou zmenou v družstve bol príchod nového trénera p. Igora Zahradníka z Pezinka, ktorý mal bohaté hráčske aj trénerské skúsenosti. Do tímu sa vrátil znova aj Libor Došek. Tentoraz to však nebolo len na hosťovanie. Od tejto sezóny sa očakávalo veľa. Všetci tajne dúfali, že túto sezónu skončí MŠK BO Holíč na 1. mieste. Tieto želania sa nenaplnili, MŠK BO Holíč skončili na výbornom 2. mieste. Družstvo počas tejto sezóny nebolo ani raz porazené na domácej palubovke, dokonca v odvetnej časti neprehrali ani raz. Za rezervou extraligových Levíc skončili v celkovom bodovom hodnotení o 1 bod. Najväčším kladom tejto sezóny bol fakt, že MŠK BO Holíč dokázalo svojou hrou prilákať do športovej haly neuveriteľný počet divákov rôznych vekových kategórií.

V sezóne 2010/2011 sa tímu MŠK BO Holíč naskytla možnosť hrať v 1. lige. Táto možnosť bola využitá a pre mesto to znamenalo, že sa v Holíči hrala po prvý krát v histórii druhá najvyššia súťaž v basketbale mužov na Slovensku. Počas letnej prípravy sa k družstvu pripojil nový hráč z Pezinka. Bol to Marek Hanusek. O jedného hráča MŠK BO Holíč však prišlo, bol to Aleš Kurfürst. Post trénera zostal nezmenený, trénerom bol stále p. Igor Zahradník a jeho asistentom p. Ľubomír Marenčík. MŠK BO Holíč v tejto sezóne podávalo na nováčika výborné výkony. Väčšinu zápasov družstvo prehralo až v posledných fázach zápasov. Príčinou bola neskúsenosť mladých hráčov MŠK BO Holíč. Zachrániť sa v 1. lige družstvu nepomohla ani nová posila, ktorou bol bývalý slovenský reprezentant Dušan Snopko. Družstvo MŠK BO Holíč skončilo v tejto sezóne na konečnom 15. mieste.

Káder MŠK BO Holíč v sezóne 2010/2011 tvorili: Matúš Bubeník, Libor Došek, Michal Ďurišin, Marek Hanusek, Lukáš Holeček, Daniel Chrenka, Emil Christoph, Mario Jaborník, Vladimír Kňaze, Peter Králik, Denis Kubinec, Ľubomír Marenčík, Juraj Rypák, Dušan Snopko a Jozef Zajároš.

V sezóne 2011/2012 prišlo v 1. lige v basketbale mužov k organizačným zmenám. Po neprihlásení sa niektorých družstiev, oprávnených hrať 1. ligu, do súťaže bola opäť ponúknutá MŠK BO Holíč možnosť hrať 1. ligu. Táto možnosť bola samozrejme znovu využitá. Trénerom v tejto sezóny bol p. Ľubomír Marenčík a jeho hrajúcim asistentom Dušan Snopko. Do tímu sa zapojil nový hráč, ktorým bol Radovan Kovárik. Od tejto sezóny sa očakávalo umiestnenie v prvej polovici. Nebolo to však tak. Po zranení sa Libora Došeka, Emila Christopha a Jozefa Zajároša muselo mužstvo bojovať v skupine o záchranu v 1. lige. V tejto fáze do mužstva MŠK BO Holíč vstúpil bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska a taktiež rodený Holíčan Adam Bayer.

Boje o záchranu zvládlo MŠK BO Holíč výborne, podarilo sa im vyhrať osem zo štrnástich zápasov. V konečnom hodnotení obsadilo MŠK BO Holíč v sezóne 2011/2012 doteraz najlepšie umiestnenie v histórii basketbalu v Holíči, a to 11. miesto. Počas tejto sezóny ukázalo družstvo, že je schopné hrať vyrovnané partie s podstatne skúsenejšími a lepšími súpermi. Úspech tohto mužstva pramenil z kolektívnej hry, bojovnosti a tímového ducha. Počas sezóny sa podarilo zorganizovať basketbalový krúžok pre deti a mladistvých, ktorého účelom je vychovať basketbalistov odhodlaných bojovať v dresoch MŠK BO Holíč.

V sezóne 2012/2013 si MŠK BO Holíč znovu zahralo 1. ligu. Na čele družstva stál stále tréner Ľubomír Marenčík. Družstvo sa počas tejto sezóny potýkalo s viacerými zdravotnými problémami hráčov a niektoré zápasy museli byť z tohto dôvodu odohrané len so 6 – 7 hráčmi. Napriek tomu predvádzalo družstvo Holíča velmi sympatické výkony a postup do skupiny o 1. až 8. miesto mu uniklo v koncovkách 2 zápasov, ktoré napokon prehrali Holíčania o 6 a 5 bodov. V skupine o 9. až 16. miesto si počínalo družstvo podstatne lepšie a vyhralo 9 zo 14 zápasov. Celkovo obsadilo družstvo MŠK BO Holíč v sezóne 2012/2013 veľmi pekné 12. miesto. Toto bola zároveň posledná sezóna MŠK BO Holíč v 1. lige.

V sezóne 2013/2014 prešlo družstvo MŠK BO Holíč výraznou generačnou obmenou. Na čele družstva síce ostáva tréner Ľubomír Marenčík, ale družstvo opúšťajú hráči Dušan Snopko, Adam Bayer, Libor Došek, Marek Hanusek a Mario Jaborník. Naopak do družstva prichádzajú mladí odchovanci Ondrej Marenčík, Michal Vincúr, Michal Snášel, Braňo Jaša, Tomáš Fleischmann a Marek Ivánek. Jadro tímu ďalej tvorili hráči Juraj Rypák, Denis Kubinec, Radovan Kovárik, Michal Ďurišin, Lukáš Holeček, Adam Oliva a Peter Seršeň. V tejto sezóne sa už Holíčania predstavili v 2. lige s cielom poskytnutia skúsenností mladým hráčom. Nováčikovia v drese Holíča dostali počas celej sezónny príležitosť si vyskúšať úroveň mužského basketbalu na najnižšej súťažnej úrovni na Slovensku. V tejto sezóne obsadilo družstvo Holíča konečnú 11. priečku.

Sezóna 2014/2015 sa niesla v znamení ďalších zmien na súpiske. Nováčikov sa nášmu klubu z rôznych dôvodov bohužial nepodarilo udržať v družstve a tak prichádzajú naspäť bývalý hráči Dušan Snopko, Mario Jaborník a Daniel Chrenka. Družstvo taktiež posilnil Skaličan Michal Hladký. Na druhej strane prišlo MŠK BO Holíč o dlhoročného hráča a odchovanca Lukáša Holečka. Táto sezóna v 2. lige Západ sa niesla v duchu priemernosti, kedže Holíčania vyhrali 50 % svojich zápasov a v konečnom zúčtovaní obsadili 5. miesto z 10 tímov.

V sezóne 2015/2016 získavajú Holíčania ďalšie posily v podobe bývalých hráčov Libora Došeka, Petra Halahiju a Samuela Burského. Do družstva taktiež prichádzajú nové tváre a to Seničan Peter Mihaliska a Česi Robin Bačík a Tomáš Malčic z Břeclavy. Táto sezóna mala znamenať pre MŠK BO Holíč pomyselnú reinkarnáciu a snahu o historický útok na 1. miesto v 2. lige Západ. V konečnom zúčtovaní tomu tak však nebolo. Holíčania vyhrali len 11 zo 16 stretnutí a obsadili konečnú 3. priečku. Družstvo v tejto sezóne podávalo kvalitné výkony a dá sa povedať, že sa jednalo o prechodnú sezónu, kedy sa spolu hráči zohrávali. Končné 3. miesto nebolo určite žiadnym sklamaním a nadchádzajúca sezóna mala byť prelomová.

Od sezóny 2016/2017 sa očakávalo veľa, kedže sa do družstva vrátil ďalší bývalý hráč a velká posila Marek Hanusek. Holíčanov taktiež posilnil bývalý hráč Jozef Zajároš a v priebehu sezóny sa zapojil aj navrátilec Peter Rozboril. V tejto sezóne experimentovalo aj vedenie ligy s novým hracím systémom a zavádza play-off systém a Final 4, v ktorom si mali zmerať sily najlepšie 2 družstvá z 2. ligy Východ a Západ. Holíčanom sa podarilo na záver základnej hracej časti obsadiť velmi kvalitné 2. miesto a tak získali výhodu domáceho prostredia v 1. kole play-off. V tomto kole hranom na 2 zápase si Holíčania hladko poradili s družstvom Iskry Partizánske. V 2. kole play-off si to Holíčania rozdali s už tradičným súperom z Nitry. Nakoniec tento boj Holíčania zvládli a postúpili do finále, v ktorom ich už čakal líder tabulky z Levíc. Toto finále bolo velmi kvalitné a zároveň náročné. Holíčanom sa podarilo vyhrať prvý zápas na domácej palubovke. Čakala ich však odveta na súperovej palubovke, kde nikdy pred tým nevyhrali. Tento odvetný finálový zápas bol velmi vyrovnaný a fyzicky náročný. V záverečnom dejstve prehrávali Holíčania už o viac ako 15 bodov, čo pre nich znamenalo priebežnú prehru vo finále na základe vzájomného skóre zápasov. Naviac k tomu prišlo vyfaulovanie sa 2 hráčov zo základnej zostavy. Po neuveritelne bojovnej poslednej štvritne však Holíčania otočili vývoj zápasu a v extrémne dramatickej a infarktovej koncovke strhli vedenie zápasu na svoju stranu a vyhrali o 3 body. Týmto fantastickým výkonom si MŠK BO Holíč pripísalo svoj prvý historický triumf v 2. lige Západ! Toto skvelé umiestnenie však nebolo všetko. Holíčania podali velmi kvalitný výkon aj vo Final 4, kedy síce tesne prehrali v boji o finále s družstvom Košíc, no v boji o 3. mieste si znovu poradili s Levicami a potvrdili tak, že víťazstvo vo finále ligy Západ a tým pádom aj trón na Západe jednoznačne a právolplatne patril Holíču. Týmto skvelým úspechom naštartovali Holíčania novú etapu pôsobenia MŠK BO Holíč v 2. lige Západ.

Sezóna 2017/2018 sa niesla v duchu obhajoby prvého historického titulu v 2. lige Západ. Herný systém play-off sa vedenie ligy rozhodlo vzhľadom na namáhavosť a časovú náročnosť zrušiť, a tak sa ostalo sa pri systéme základnej + odvetnej časti a tiež Final 4. Zostava MŠK BO Holíč zostáva v tejto sezónne nezmenená. Holíčania sa v tejto sezóne potýkali so zraneniami a úzkou hráčskou základňou. Aj z tohto dôvodu prehrali klúčové zápasy s BK Exit Nitra. V konečnej tabulke teda obsadili až 2. miesto a svoj titul z predchádzajúcej sezóny neobhájili. Holíčanov mohol aspoň tešiť postup na turnaj Final 4, ktorý v tomto roku organizoval klub BK Levoča. Semifinále proti BK Dolný Kubín však MŠK BO Holíč po kontroverznom postupu organizátora a rozhodcov (bezdôvodná úprava výšky košov v priebehu 3. štvrtiny) nevyšlo a prehrali. V boji o 3. miesto si Holíčania zopakovali finále 2. ligy Západ a nastúpili proti BK Exit Nitra. Tento zápas si už Holíčania nenechali utiecť a zvíťazili. MŠK BO Holíč v tomto roku zopakoval úspech z predchádzajúcej sezóny a vybojoval brondzovú medailu na turnaji Final 4.

V sezóne 2018/2019 prijalo MŠK BO Holíč do svojich radov nové posily Matúša Mlyneka, Matúša Pukančíka a Andreja Masaryka. Hráči základnej zostavy Tomáš Malčic a Robin Bačík sa naopak rozhodli klub opustiť a smerovali do neďalekého Hodonína. Táto sezóna priniesla pre celý klub MŠK BO Holíč zaujímavé spestrenie čím bol Slovenský pohár SBA. Z kvantitatívnych dôvodov stačilo Holíčanom v kvalifikácii poraziť družstvo Dunajskej Stredy, aby sa kvalifikovali na finálový turnaj do Bratislavy. Holíčania si s družstvom Dunajskej Stredy poradili a predstavili sa na finálovom turnaji Slovenského pohára SBA v Bratislave. Vo šťvrťfinále nastúpilo MŠK BO Holíč proti organizátorovi Inter Bratislava. Hráči Holíča dostali skvelú príležitosť na zmeranie si síl s najlepšími profesionálnymi hráčami na Slovensku. Aj napriek vysokej prehre podali Holíčania sympatický a bojovný výkon. Z tohto podujatia si teda okrem prehry odviezli cenné skúsenosti a zážitky. Sezóna v 2. lige vyšla MŠK BO Holíč podstatne lepšie. Holíčania ani raz neprehrali a vyhrali tak po druhý krát v histórii klubu. V tomto roku sa práve Holíčania ujali šance zorganizovať turnaj Final 4. MŠK BO Holíč sa v semifinále predstavil na domácej palubovke proti súperovi BK PK Iskra Prešov. Tento zápas sa podarilo Holíčanom hravo zvládnuť a postúpili tým do nedeľného finále. Vo finále čelili Holíčania súperovi z BKM Dastet Krompachy. Úvod zápasu patril jednoznačne Holíčanom, no po zranení sa hosťujúceho hráča a dlhej pauze, sa už vedenia chopili hostia z Krompách. Zápas bol až do posledných sekúnd veľmi vyrovnaný, no štastie sa ku koncu zápasu obrátilo na stranu hostí a Holíčania teda vo finále prehrali o 2 body. Touto prehrou uniklo MŠK BO Holíč vytúžené domáce víťazstvo vo Final 4.